MİGREN TEDAVİSİ

Migren baş ağrısnın insanların yüzde 15’inde görüldüğü tahmin edilmektedir ve kadınlarda erkeklerden çok daha sıktır. Migren tipleri bir insandan diğerine değişir, farklı belitriler ve sayısız tetikleyiciler vardır. Migrenler atakları sonlandıran veya başlamalarını engelleyen ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Bazı hastalarda migrenlerin nedeni baş ve boyunda bazı sinir uçlarının irritasyonudur (uyarılması). Bu irritasyona bu sinirlerin geçtiği kaslar neden olur. Kaslar siniri sıkıştırarak enflamasyon kompresyona neden olur ve nihayetinde migren atağı gelişir.Bu sinir uçları baş ve boynun iyi bilinen bölgelerinde lokalizedir ve frontal, temporal, oksipital ve nazal alanlar olarak bilinen dört spesifik zona bölünür. Bunlar periferal migren tetikleyicileri olarak bilinir.

Migren Cerrahisi

Migren cerrahisi kasların sinirlerde yarattığı kompresyon veya sıkıştırmayı azaltma prensibi ile etki gösterir. Sinirler üzerindeki basıncın azaltılması migren ataklarının başlamasını engelleyebilir veya en azından tetikleyiciyi zayıflatarak migrenlerin daha az sıklıkla ortaya çıkmasına ve daha hafif olmasına neden olabilir. Bu tetik noktaları ilk olarak tetik noktası bölgelerine Botoks enjeksiyonları yapılarak belirlenebilse de çoğu zaman hasta şikayetlerinden ana bölgeler belirlenebilir. Hastada botox tedavisine pozitif yanıt alındığında (migrende rahatlama), bu tetik noktaları temporal ve oksipital saç hatları tarafından saklanan küçük kesiler aracılığı ile cerrahi olarak tedavi edilir. Tetik noktasını rahatlatmak için kasların sıkan kısmı parsiyel veya tamamen çıkarılır. Bazı durumlarda eğer sinir yeterince küçükse ve kaybı herhangi bir zarara neden olmayacaksa (temporal zon) sinirlerin uçları da çıkarılır. Her şartta bu cerrahi manevralar migrenin tekrarlanmasını önler.

Migren Cerrahisinde Başarı Oranı

Migren cerrahisi bazı vakalarda olağan dışı rahatlama sağlasa da her zaman kalıcı bir rahatlama sağlamayabilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, hastaların üçte irinde tam iyileşme sağladığını göstermektedir. Ama vakaların yüzde 90’ında hastalarda migren ataklarının sayı, ciddiyet ve süresinde belirgin azalma olur.

Migren Cerrahisinde Botoks

Tüm ağrı azaltıcı cerrahilerde olduğu gibi başarının bir garantisi yoktur ve hasta kendilerine has migren baş ağrısı probleminde iyileşme olasılığını bilmek ister. Periferal trigeminal sinir dekompresyon cerrahisinin potansiyel başarısını test etmenin iyi bir yöntemi Botoks enjeksiyonlarıdır. Periferal sinir kompresyonunda sorumlu sarmalayan kas olduğu için kasın ilk olarak Botoks enjeksiyonları ile gevşetilmesi iyi bir ilk testtir. Pozitif Botoks yanıtları hemen hemen her zaman cerrahi ile migren semptomlarının yüksek derecede azalacağına işaret eder.

Migren Cerrahisisinde Tetik Alanlar
Frontal Zon

Migrenlerin periferal tetik teorisi glabellar kırışıkların önlenmesi için bu alana sık şekilde yapılan kozmetik Botoks yapılması ile keşfedilmiştir. Eğer baş ağrılarının büyük çoğunluğu kaşların etrafından veya gözlerin arasından başlıyorsa bunlar frontal veya alın migrenleri olarak bilinir. Frontal migrenlerde alın kemiğindeki bir delikten dışarı çıkan supraorbital sinir korrugator kası tarafından sıkıştırılır.

Temporal Zon

Eğer çoğu baş ağrısı şakak bölgesinden veya başın yan tarafından başlıyorsa bunlar temporal migrenler olarak bilinir. Bu hastalar ile temporamandibüler eklem bozukluğu (TMJ) ağrısı ve diş gıcırdatma arasında anlamlı bir ilişki vardır. Temporal migrenlerin nedeni zigomatiko-temporal sinirin deriye doğru ilerlerken temporalis kası tarafından sıkıştırılmasıdır.

Oksipital Zon

Çoğu baş ağrısı başın arkasından, kafatasının tabanından başlıyorsa bunlar oksipital migren olarak bilinir. Oksipital migreni olan hastalar aynı zamanda sık şekilde boyun ve sırtın üst kısmında (trapezius) ağrı çeker. Oksipital migrenlerde büyük ve/veya küçük oksipital sinirler semispinalis kapitis kası ve oksipital kafatasının tabanındaki kasın sıkı fasyal yapışmaları ile sıkışır.

Nazal Zon

Baş ağrılarının çoğu gözlerin arkasından ve burnun etrafından köken alıyorsa bunlar nazal migren olarak bilinir. Burundaki sinirlerin nazal septum eğriliği ile sıkışmasına bağlı ortaya çıkar. Bunlar sıklıkla havaya bağlıdır ve burun tıkanıklığında kötüleşir. Diğer tüm zonların tersine bu tetik noktasının belirlenmesinde Botoks kullanılamaz. Migrenlerin nedeninin ciddi septal eğrilik olup olmadığını anlamak için intranazal muayene ve BT taraması gerekir. Bazı migren cerrahi hastasında migren baş ağrılarının kaynağında birden fazla zon vardır. Bu durum sıklıkla migren unilateralse veya başın bir tarafından lokalize ise mevcuttur.

Migren Cerrahisi Hakkında – Operasyon

Frontal migren cerrahisi kafa saçlı derisinde saklı olan küçük kesiler aracılığı ile yapılır. Bu insizyonlar aracılığı ile korrugator kasına kamerali sistem yardımıyla ulaşılır (endoskopik yaklaşım). Bazı vakalarda sinire alttan ulaşılabilir ve istenirse estetik göz kapağı cerrahisi veya estetik alın germe ile kombine edilebilir. Migren tek taraflı olsa bile, alın hareketinde asimetriden kaçınmak için iki tarafta tedavi edilir.
Temporal migren cerrahisi endoskopik alın germe yaklaşımı veya göz çukurunun kenarında temporalis kasının içinden geçerken zigomatiko-temporal sinire ulaşmak için yapılan bir üst göz kapağı insizyonu ile yapılır. Bazı vakalarda aurikulotemporal siniri gevşetmek için kulak ön bölgesinde de bir kesi yapılabilmektedir.

Oksipital migren cerrahisi saçlı derinin arkasında, alt saç hattında açılan 4 cm’lik bir kesiyle yapılır. Semispinalis kapitis kası büyük oksipital sinirden uzaklaştırılır. Cerrahi hastanın semptomlarına ve Botoks testinin sonuçlarına göre tek veya iki taraflı yapılabilir.

Nazal migrenler septoplasti prosedürü ile tedavi edilir. Septumun deviasyon yapan kısmı burnun içinde inferior turbinat kemiğe değdiği yerden çıkarılır.

Migren Cerrahisi Sonrasında

Migren cerrahisi için yapılan tüm kesiler, üst göz kapağı veya saç hattında olsun, eriyen dikişlerle kapatılır. Bandaj veya yara bakımına gerek yoktur. Ortalama 2.günde migren cerrahisi hastaları banyo yapabilir ve saçlarını yıkayabilir. Kafa derisi kesi bölgelerinde hafif rahatsızlık olabilir ama şişkinlik ve morarma minimaldir. Üst göz kapağı insizyonları kullanıldığında cerrahiden sonraki bir hafta üst göz kapağında orta derecede şişkinlik olabilir.

Cerrahiden sonra herhangi bir fiziksel kısıtlama veya talimat yoktur. Birkaç ay boyunca kesi yerlerinde kızarıklık, hafif sızı veya uyuşma olabilir. Çoğu hasta migren baş ağrılarında anında iyileşme yaşasa da, migren cerrahisinin tam yararı için haftalar-aylar gerekebilir.

BİZE SORUN..

Estetik ve saç ekimi konularında tüm merak ettiklerinizi uzmanlarımız cevaplıyor...

Mayclinik Merkez Ofis

Adres: Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No:1 Fulya,Şişli/istanbul
Telefon: +90 (212) 258 70 70
Telefon: +90 (530) 871 73 73
Telefon: +90 (539) 684 70 70 (Ar-En)
E-mail: info@mayclinik.com

Mayclinik Avrupa Klinik

Adres: Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Aşçıoğlu Plaza 17/6 Şişli / İstanbul
Telefon: +90 (212) 258 70 70
Telefon: +90 (530) 871 73 73
Telefon: +90 (539) 684 70 70 (Ar-En)
E-mail: info@mayclinik.com

Mayclinik Asya Klinik

Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. No:421 Pınar Apt. K:1 D:5 Kadıköy / İstanbul
Telefon: +90 (212) 258 70 70
Telefon: +90 (530) 871 73 73
Telefon: +90 (539) 684 70 70 (Ar-En)
E-mail: info@mayclinik.com

Mayclinik İzmir Şubesi

Adres: Ayrancılar Mah. Kocatepe Cad. No:1 Torbalı / İzmir / TÜRKİYE
Telefon: +90 232 854 1 854
Telefon: +90 530 708 64 64
Telefon: +90 530 708 49 49
E-mail: info@mayclinik.com