BURUN ESTETİĞİ

Burunun dış görünüşünün estetik açıdan müdahale edilerek daha güzel hale getirmek, görsellik kazandırmak amacı ile yapılan ameliyatlara burun estetiği operasyonu denir. Eğrilik, düşüklük, incelik, kalınlık gibi dış görüntü olarak fark edilen rahatsızlık veren deformasyonlar basit müdahalelerle düzeltilmektedir

Bu müdahaleler kişiye göre değişiklik göstermektedir ve herkes için aynı müdahaleler yapılmaz. En dikkat edilmesi gereken konu, kişinin rahatsız olduğu noktada ve en doğal şekli ön plana çıkaracak biçimde işlemin yapılması gerektiğidir. Burunda kemer fazlalığının azaltılması, basık burunların yükseltilmesi, abartılı uzunluğun kısaltılması, düşük burun uçlarının kaldırılması gibi müdahaleler yapılırken yine kişiye göre farklılıklar gösteren uygulamalar yapılmaktadır.

Çünkü elmacık kemikleri, çene, yüz uzunluğu ya da kısalığı gibi kişiye göre değişen özellikler de göz önünde bulundurularak yüzün diğer bölgelerine uyumlu bir biçimde ve görsel açıdan güzel bir burun yapılmaktadır. Bir diğer konu, dışarıdan fark edilmese de nefes almayı engelleyen ve iç kısımda olduğu için dikkat çekmese de kişiye rahatsızlık veren içyapı eğrilikleri bulunmaktadır. Bu ve benzeri sıkıntılar operasyon sırasında çözümlenmekte ve daha raht nefes alınması sağlanmaktadır.

Burunda et ve eğrilik (deviasyon) şikâyeti olanlar bu ameliyattan ne yarar görürler?

Hem burun eti hem de eğrilik nefes alma yolunu tıkayacağı için nefes almayı büyük ölçüde engellemektedir. Estetik ameliyatı sırasında bu şikâyetler de düzeltilerek çözümlenmekte ve ameliyat sonrasında sadece görsel açıdan değil, rahat nefes alınması ile kişi rahatlamaktadır.

Burun Operasyonu için burun dışında bir kesim yapılması gerekli midir?

Estetik burun ameliyatı yapılırken dışarıdan kesim işlemi yapılmamakta burun deliklerinden girilerek çalışılmaktadır. Böylece iki burun deliği arasında oluşması muhtemel dikiş izi gibi olumsuzluklara sebebiyet verilmemiş olur.

Burun ameliyatından sonra tam olarak iyileşme ne zaman görülür?

Yapılan burun ameliyatından sonra kısa bir süre morluklar ve yüzün bazı bölgelerinde şişlikler görülebilir. Morlukların geçmesi şişliklere göre daha kısa sürede yaklaşık 1 hafta kadar sonra ortadan kalkar ancak şişliklerin büyük bir kısmı ilk 3 haftada geçerken yapılan operasyonun derecesine göre 6- 9 ay kadar şişliklerin tamamen yok olması gözlemlenebilir.

Estetik burun ameliyatında tampon kullanmak zorunlu mudur?

Burun ameliyatı sonrasında artık tampon kullanılmamaktadır. Ciddi ve çok önemli burun içi eğriliklerinin düzeltildiği operasyonlar sırasında burun içinde bulunan kıkırdak bölgenin desteklenmesi gerektiğinden kimi zaman hastaya göre değişse de silikon ateller kullanılmaktadır. Daha önceleri kullanılan sargı bezleri burunun iç kısmına yapışarak kanama ve ağrılara sebebiyet verdiğinden halen kullanılan silikonlar bu riskleri ortadan kaldırmaktadır.

Burun ameliyatı sonrasında hastanede kalmak gerekir mi?

Estetik burun ameliyatı sonrasında hastanede kalmak gerekmemektedir. Yapılan müdahalenin derecesine göre yani ameliyatın riskine göre çok özel durumlarda doktorun gerekli görmesi durumunda bir gün gözetim altında tutulabilir.

Burun estetiği için en uygun mevsim hangisidir?

Burun estetiği ameliyatı tıpkı diğer estetik müdahaleler gibi her mevsimde yapılabilir. Ancak ameliyat sonrasında şişkinliklerin daha çabuk inmesi için güzeşten uzak durulması gerektiğinden yaz ayları önerilmemektedir. Sonbahar ayları ise hem burun hem de diğer estetik ameliyatları için en uygun mevsimdir.

Burun estetiğinden sonra normal hayata ne zaman dönülebilir?

Burun estetiği ameliyatından sonra yaklaşık 1 hafta süre ile ödemi engellemesi için konulan şekil verici atel kalmak zorundadır ve bunlar 1 hafta sonra alınmaktadır. Yani atel alındıktan sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Fakat güneşten, küçük darbelerden, buhar banyosu, solaryum gibi sıcağa maruz kalınacak ortamlardan 6 ay kadar uzak durulması gerekmektedir.

Burun ameliyatı ile nasıl bir buruna sahip olunacağı önceden bilinebilir mi?

Ameliyat sonrasını merak edenler için, burun ameliyatı öncesinde hastanın istekleri doğrultusunda ve yapılacak müdahaleler göz önünde bulundurularak bir plan yapılır ve bilgisayar programı kullanılarak ameliyat sonrasındaki hedeflenen burun görüntüsü ortaya konur. Bu çalışma sadece bir fikir verme amaçlı yapılmaktadır. Birebir böyle olacak anlamı taşımamaktadır. Ayrıca ilk günler şişlikler olacağından sonuç hemen belli olamayacaktır.

Daha önce burun ameliyatı olmuş fakat sonuçtan memnun olmayanlar için ne yapılabilir?

Daha önce burun estetik ameliyatı oldukları halde sonuçtan memnun kalmayan kişiler revizyon operasyonu denilen 2. hatta 3. kez operasyon geçirebilirler. Ancak ilk ameliyattan en az 1 yıl geçmesi beklenmelidir. Daha erken yapılacak müdahaleler, sonucun daha da kötüye gitmesine sebep olacağından öncelikle ilk ameliyat öncesinde planlama sürecinde çok itinalı çalışılmalıdır. Planlama doğru yapıldığında zaten 2. ya da 3. Ameliyatlara gerek kalmayacaktır ve şişliklerin inmesi sonrasında amaca ulaşılmış olunacaktır.

BİZE SORUN..

Estetik ve saç ekimi konularında tüm merak ettiklerinizi uzmanlarımız cevaplıyor...

Mayclinik Merkez Ofis

Adres: Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No:1 Fulya,Şişli/istanbul
Telefon: +90 (212) 258 70 70
Telefon: +90 (530) 871 73 73
Telefon: +90 (539) 684 70 70 (Ar-En)
E-mail: info@mayclinik.com

Mayclinik Avrupa Klinik

Adres: Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Aşçıoğlu Plaza 17/6 Şişli / İstanbul
Telefon: +90 (212) 258 70 70
Telefon: +90 (530) 871 73 73
Telefon: +90 (539) 684 70 70 (Ar-En)
E-mail: info@mayclinik.com

Mayclinik Asya Klinik

Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. No:421 Pınar Apt. K:1 D:5 Kadıköy / İstanbul
Telefon: +90 (212) 258 70 70
Telefon: +90 (530) 871 73 73
Telefon: +90 (539) 684 70 70 (Ar-En)
E-mail: info@mayclinik.com

Mayclinik İzmir Şubesi

Adres: Ayrancılar Mah. Kocatepe Cad. No:1 Torbalı / İzmir / TÜRKİYE
Telefon: +90 232 854 1 854
Telefon: +90 530 708 64 64
Telefon: +90 530 708 49 49
E-mail: info@mayclinik.com